संसारको सबैभन्दा ठूलो हीरा भेटियो, बेचेर देश विकासमा लगाउने घोषणा

समाचार

काठमाडौ । संसारको सबैभन्दा ठूलो हीरा भेटिएको सरकारले घोषणा गरेको छ । १०९८ क्यारेटको हीरा भेटिएको उल्लेख गरिएको छ ।यो अहिलेसम्म भेटिएको तेस्रो सबैभन्दा ठूलो हीरागुणयुक्त हीरा मानिएको छ । यो हीरा बोब्सवानामा भेटिएको हो ।

त्यहाँका राष्ट्रपति मोकग्वेत्सी मासीसीले यो हीरा संसारभरीका लागि प्रस्तुत गरे ।देशको राजधानी गेबरोनबाट करीव ७५ माईल दूर जाभेङ्ग खानीमा यस महिनाको सुरूमा हीराको खोज भएको थियो ।खानी बोब्सवानाको सरकार र डि बियर ग्रुपको संयुक्त स्वामित्वमा रहेको हीरा कम्पनी डेब्सवानाद्वारा सञ्चालन भइरहेको छ ।

यसको जानकारी आधिकारिक वेबसाइटमा राखिएको छ ।एक आधिकारिक सरकारी ट्विटर खाताले लेख्यो कि हीराबाट प्राप्त हुने पैसा देशको राष्ट्रिय विकासको लागि प्रयोग गरिने छ। बोब्सवानाले यो भर्खरको अन्वेषणलाई एक इन्फ्लेक्शन पोइन्टको रूपमा प्रयोग गर्नुपर्दछ ।

जुन खानको लागि यसको प्रविधि प्रयोग गरेर यी ठूला आविष्कारहरू बढी पत्ता लगाउन सकिन्छ भनिएको छ ।मासीसीको कार्यालयले हीरालाई राष्ट्रपति र उनको मन्त्रिपरिषद्मा प्रस्तुत गरेको देखाइएको तस्वीरहरूको श्रृंखला पनि देख्न सकिन्छ ।सन् १९८२ मा आधिकारिक रूपमा खोलिएको ज्वानेंग खानीमा प्रायः एक वर्षमा १२.५ मिलियनदेखि १५ मिलियन क्यारेटको हीरा उत्पादन हुन्छ ।

यो यस महिनाको खोज कम्पनीले पत्ता लगाएको सबैभन्दा ठूलो रत्न हो ।किनभने पहिलो पटक १९६७ मा बोत्सवानामा हीरा पत्ता लागेको थियो । हालसम्म रेकर्ड गरिएको सबैभन्दा ठूलो हीरा ३१०६ क्यारेटको कलिनन डायमण्ड हो ।जुन १९०५ मा दक्षिण अफ्रिकामा फेला परेको थियो। कुलिननलाई पछि सानो टुक्रामा काटियो ।

जसमध्ये केही ब्रिटिश शाही परिवारको ताज (श्रीपेच) गहनाको अंश बनाइएको छ ।दोस्रो सबैभन्दा ठूलो लेसेडी ला रोना भन्ने विश्वास गरिन्छ । जुन बोत्सवानामा नै १९०५ मा फेला परेको थियो । जुन १,१०९ क्यारेटको छ ।क्यानेडाली फर्म लुसार डायमण्डले बोरोसवानाको यो हीरालाई लक्जरी ज्वेलर ग्राफलाई दुई वर्ष पछि ५३ मिलियन डलरमा बेचेको थियो । CNN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *