नारायणी नदी इतिहासकै उच्च विन्दुमा, पानीको ब’हाव एक करोड ६४ लाख ५५ हजार लिटर प्रतिसेकेन्ड

समाचार

चितवन- नारायणी नदीको सतह इतिहासकै उच्च विन्दुमा पुगेको छ। नदीको सतह गए राति १०ः५० बजे १० दशमलव ४६ मिटर पुगेको हो। सो समयमा पानीको ब’हाव एक करोड ६४ लाख ५५ हजार लिटर प्रतिसेकेन्ड पुगेको थियो।

नारायणी बे’सिन कार्यालय भरतपुका हाइड्रोलोजिस्ट रामविकेश रायले कार्यालयले सन् १९६२ फेब्रुअरी १० देखि ज’लस्तर मापन शुरु गरेको बताए। उनका अनुसार सन् १९७४ अगष्ट ५ मा नारायणीको जलस्तर १० दशमलव एक मिटर र १५ हजार ३०० घनमिटर प्रतिसेकेण्ड ब’हाव मापन गरिएको थियो।

सोही १० दशमलव एक मिटरलाई विगतमा उच्च विन्दु मानिँदै आएको थियो। सो विन्दुको रेकर्ड गए राति तोडिएको उनले जानकारी दिए। रायले भने, “सन् १९६२ यताकै सबैभन्दा बढी गए राति मापन गरिएको छ।” यसबीचको अवधिमा सन् २०१८ को बर्सातमा १४ हजार घनमिटर प्रतिसेकेण्ड बहाव र तह नौ दशमलव छ मिटर रहेको उनले जानकारी दिए।

सन् १९६३ देखि हालसम्मको तथ्याङ्कलाई हेर्दा नारायणीको शिरतर्फका क्षेत्रमा सबैभन्दा बढी पानी यस वर्ष परेको देखिन्छ। सन् २०१३ मा १३ हजार घनमिटर प्रतिसेकेण्ड नारायणीको बहाव मापन भएको थियो नारायणी नदीको खतराको तह आठ मिटर र ब’हाव नौ हजार ९९२ घनमिटर प्रतिसेकेण्ड रहेको छ। यसको चे’तावनी तह सात दशमलव तीन मिटर र आठ हजार ४६० घनमिटर प्रतिसेकेण्ड रहेको छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *