अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनले गरे ठुलो घोषणा, प्रधानमन्त्री आलीले दिए धन्यवाद, नेपालमा तत्काल खोप पठाउने (जानकारीका लागि सेयर गराै)

अन्तरास्ट्रिय

अमेरिकाले नेपाललाई को’रोना खोप उपलब्ध गराउने परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले बताएका छन् । यद्यपि कति डो’ज भन्न खुलेको छैन ।अमेरिकाले जुन महिनाको अन्तिमसम्ममा ८ करोड डो’ज को’रोना खोप विश्वभर सहयोग गर्दैछ ।

यसमध्ये पहिलो चरणमा दिइने साढे २ करोडको खोप वितरणको योजना अमेरिकी राष्ट्रपति जो बोइडेनले सार्वजनिक गरेका हुन् ।हृवाइट हाउसको वव्यक्त अनुसार पहिलो चरणमा दिइने साढे २ करोड डो’ज खोपको करिव ७५ प्रतिशत अर्थात झण्डै १ करोड ९० लाख को’भ्यास कार्यक्रमलाई दिइनेछ ।

यसमध्ये करिव ६० लाख ल्याटिन अमेरिका र क्यारेबियन देशमा जानेछ । बाँकी ७० लाख दक्षिण र दक्षिणपूर्वी एसिया तथा ५० लाख अफ्रिकामा जानेछ ।बाँकी ६० लाख डोज खोप क्यानडा, मेक्सिको, भारत तथा दक्षिण कोरियका साथै को’रोना महामारीसँग जु’धिरहेका देशहरुलाई दिइने राष्ट्रपति बाइडेनले बताए ।

परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले अमेरिकाले नेपाललाई खोप दिने पक्का भएको बताए । उनले भने, ‘नेपाललाई भ्या’क्सिन सपोर्ट गर्ने घोषणा भएको छ, अंक चाँहि तोकेको छैन ।’ यसैबीच प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले खोप उपलब्ध गराउने अमेरिकी निर्णयको स्वागत गरेका छन् ।

उनले अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन र उपराष्ट्रपति कमला ह्यारिसलाई धन्यवाद समेत दिएका छन् ।।प्रधानमन्त्री ओलीले ट्वीट गर्दै भनेका छन्, ‘यसले नेपाल र अमेरिकाको मित्रतताको मजबुतिलाई पुष्टि गर्छ ।’परराष्ट्रमन्त्री प्रदीपकुमार ज्ञवालीले पनि खोप सहायताको घोषणाप्रति अमेरिकी समकक्षी एन्थोनी ब्लिंकेनलाई धन्यवाद दिएका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *