४० किलो चामलकै कारण घर जग्गा लि’लाम

समाचार

महोत्तरी-महोत्तरीमा मिटरव्याजीहरुको दादागिरी बेलाबखतमा उजागर भइरहेपनि प्रहरी प्रशासनको उ’दासिनता र पैसाको चलखेल गरेर मिटरव्याजीहरु गरिबहरुलाई अहिले पनि शो’षण गर्दे आएको छ ।

सरकारले विना दर्ताको पैसा लेनदेन गर्न नपाइने भन्दै ऐन कानुन ल्याएको छ तर त्यही कानुनको र’खबालाहरुलाई आर्थिक प्रलोभनमा पारेर मिटर व्याजीहरुको कालो धन्दा अहिले पनि जारी नै रहेको छ ।महोत्तरीको मटिहानी नगरपालिका वाडा नं १ धिरापुरमा अहिले यस्तै मिटर व्याजीको कालो क’र्तुत सामुने आएको छ ।

धिरापुर बस्ने तेतरी देवीले करिब ७ बर्ष पहिला गाउँकै एक जना साहु सँग आफनो बच्चाहरुको लालनपालन गर्नका लागि ४० किलो चामल सापटी लिएकी थिइन । साहुले ४० किलो चामल दिए वापत तेतरी सँग एउटा सदा कागजमा हस्ताक्षर गराए ।पढन लेखन नजानेका तेतरी कस्तो कागजमा हस्ताक्षर गरेको थाहै पाएनन र उनी घर आए ।

एक बर्ष पछि तेतरी ४० किलो चामलको पैसा साहुलाई दिन जाँदा साहु जगदिश साहले २० हजार रुपैया माँग गरे र तेतरी देवीले जसोतसो रुपैया पनि दिइन । २० हजार पैसा पाएपछि साहु जगदिश साहले तेतरीलाई तिमिले मेरो चामलको पैसा दियोै भनेर हस्ताक्षर सादा कागजमा गराउँन लगाए ।

अ’नपढ तेतरीले फेरी औंठाछाप गरिदिइन । दिनवित्दै गयो र अहिले ६ बर्ष पछि साहु जगदिश साहले तेतरी माथि ९ लाखको मु’दा अदालतमा दिएका छन् । अदालतबाट तेतरीको घरमा कागज पुग्दा तेतरीलाई छाङ्गाबाट ख’से जस्तै भयो र उनि गाउँका केही मानिसहरुलाई लिएर साहु जग्दिश साह काहँ पुगिन ।

बेइमान साहु जगदिशलाई मैले ऋण कहिले लिएको भनेर प्रश्र गरे । तर बे’इमान महाजन जगदिशले तेतरी र गाउँका मानिसहरुलाई उल्टै थ’र्काएर पठाए ।त्यस पश्चात तेतरीले गाउँमै साहु जगदिश माथि पँ’चायत बसाए र उक्त पँचायतमा एक लाख रकम लिएर जगदिशले मुदा फिर्ता लिने सहमति गरे ।

फेरी तेतरीले जग्दिशलाई १ लाख रकम दिए । तर उनले अदालतमा मु’दा फिर्ता लिएनन बरु तेतरीको ३ कठा जग्गा कव्जा गरे । अहिले अदालतले समेत तेतरी माथि अ’न्याय गरेको छ उनी भ’क्कानिदै भनिन् । उनको सबै घर जग्गा निलाम गर्न जिल्ला अदालत महोत्तरीले आदेश दिएको छ ।

आदेश पाए लगतै बेइमान साहु जगदिश प्रत्येक दिन घर खाली गर्न तेतरी र उनका परिवारलाई गालिगलौज गर्नुका साथै धा’कध’म्की दिदै आएको छ । तेतरी न्यायका लागी ५ दिन पहिला जिल्ला प्रशासन कार्यालय महोत्तरी पुगेकी थिइन् र महोत्तरीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी तिर्थराज भटराईलाई उनले आफु माथि भएको अन्याय सुनाइन ।

न्याय पाउँने आशले तेतरी जिल्ला प्रशासन कार्यालय महोत्तरी आएपनि अहिले सम्म तेतरीले न्या’य पाउँन सकेको छैन । उनी ४० किलो चामलकै कारण घर ,जग्गा सबै गु’माएकी छिन । अदालतले समेत सत्यतथ्य नबुभीफैसला गर्दा तेतरीलाई अहिले अदालत माथिको पनि विश्वास हटेको छ ।

आफुहरुलाई हेर्ने अब कोही नभएका कारण यो मुलुक छाडेर भारतमै गएर भिक्षा माँगेर बाँ’चे पनि त्यही बस्ने उनले रुदै सुनाइन । सरकारले प्रत्येक नागरीकलाई गास,बास र कपासको व्यवस्था गरेको दा’वि गर्दे आइरहेपनि तेतरी जस्तो गरिबले पेट पाल्नकै लागि घर जग्गा सबै गुमाउँनु परेको छ । अहिले तेतरी एउटै प्रश्न गर्छिन कहाँ छन सरकार ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *