कोरोनाको नयाँ लहर भ या वह हुने डाक्टरको चे ताव नी

कोरोना अपडेट(कोभिड -१९)

काठमाडौं– भारतमा आतंक मच्चाइरहेको कोरोना भाइरसको दोस्रो लहरले नेपालमा समेत जो खि म बढा इरहेको छ । यद्यपि, नेपालमा अझै पनि कोरोना भाइरसलाई जो खि मको रुपमा लिनेहरुको संख्या भने निकै कम छ ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयले जो खि मबाट बच्नका लागि केही निर्देशनहरु त लागू गरेको छ, तर त्यसलाई गम्भिर रुपमा पालना गरिएको पाइएको छैन ।यसबीच वरिष्ठ संक्रामक रोग विशेषज्ञ डा.अनुप बास्तोलाले फेसबुकमा एउटा स्टाटस लेख्दै कोरोनाको पछिल्लो डरलाग्दो जोखिमका बारेमा सचेत गराएका छन् :

डा. बास्तोलाको स्टाटस जस्ताको तस्तै :

नेपालमा पनि कोरोनाको दोश्रो अध्याय शुरु भइसकेको छ । विगत १० दिनयता सिकिस्त संक्रमितको संख्या दिनहुँ बढ्दै गइरहेको छ । सिकिस्त संक्रमितमध्ये पनि यो महिना ५० वर्षमुनिका बिरामी ५०५ कै हाराहारीमा छन् ।

जुन अघिल्लो ३ महिनाको तुलनामा संख्यात्मक हिसाबले दोब्बर जत्तिकै हो । अहिले पत्ता लागेका संक्रमितमध्ये सिकिस्त संक्रमितको संख्या धेरै छ । यसको अर्थ, समुदायमा पत्ता लागेका भन्दा धेरै व्यक्ति संक्रमित भइरहेका छन् भन्ने हुन्छ ।

यी संकेतहरुले समुदायमा कोरोना भाइरसको दोस्रो छाल व्यवस्थित भइसकेको पुष्टि गर्छ । टेकु अस्पतालको आईसीयूमा भर्ना हुने बिरामीको संख्या दिनानुदिन बढ्दो छ । पछिल्ला केही हप्ता संक्रमितको मृत्यु भएको छैन, तर अहिलेको सिकिस्त बिरामीको चाप यही गतिमा बढ्ने हो भने २–३ हप्ताभित्र मृत्युदर बढ्ने आँकलन गर्न सकिन्छ ।

पछिल्ला दिनमा प्रयोगशालामा गरिएका परीक्षणमा एस जिन टार्गेट फेलियर (एस जिन नेगेटिभ) को संख्या बढी देखिएको छ । यसले कोरोना भाइरसको नयाँ प्रजाति (यूके भेरियेन्ट) समुदायमा फैलिरहेको छ भन्ने विश्वसनीय आधार दिन्छ ।

विश्वव्यापी उदाहरण हेर्ने हो भने, कोरोना भाइरसको नयाँ प्रजाति (यूके भेरियेन्ट) बढी संक्रामक र मृत्युदर उच्च रहेको मान्ने आधार प्रसस्त छन् । कोरोना भाइरसको पछिल्लो संक्रमणको विशेषता हेर्दा नेपालमा पनि नयाँ प्रजातिको संक्रमण भुसको आगोजस्तो सल्किँदै गएको मान्न सकिन्छ ।

कोरोना भाइरसको पहिलो छालमा जेष्ठ नागरिक र दीर्घरोगी जोखिममा थिए भने दोस्रो छालमा युवा पुस्ता मात्र होइन बालबालिकासमेत जोखिममा देखिएका छन् । त्यसैले सानोभन्दा सानो पनि लापरबाही नगरौं । लक्षण देखिनासाथ परीक्षण गरौं । धेरैभन्दा धेरै परीक्षण गरौं । हामी कोरोना भाइरसको पहिलो चपेटाबाट बाहिर निस्कनै लाग्दा दोस्रो छालको सँघारमा आइपुगेका छौं ।

जनघनत्व बढी भएका स्थानमा दोस्रो छाल टार्नै नसक्ने गरी फैलिनसक्ने खतराको घण्टी बजिसकेको छ । हामीले सुरक्षा मापदण्डको पालनामा हेलचेक्र्याइँ फिटिक्कै गर्नु हुँदैन । कोरोना भाइरसको दोस्रो छाल सम्भावित जोखिमसहित फैलियो भने, हामी अर्को भुँवरीमा पर्ने निश्चित छ । हामीले अझै व्यवस्थित र योजनाबद्ध तयारी गर्नुपर्ने हुन्छ । तसर्थ, भीडभाड रोकौं । बच्चाहरुलाई घरमै सुरक्षित राखौं, मापदण्ड पूर्ण पालना गरौं । आफू बचौं, अरुलाई पनि बचाऔं ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *