भोलिदेखि सार्वजनिक यातायात नचल्ने, बैंक तथा वित्तीय संस्था पनि पूर्ण रुपमा बन्द !

लकडाउन खबर

काठमाण्डौ । पाल्पाको निस्दी गाउँपालिकामा अत्यावश्यक बाहेकका सेवा बन्द गर्ने निर्णय गरेको छ ।
आगामी कात्तिक १ गतेसम्म अत्यवश्यक बाहेकका सबै सेवा बन्द गरिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत भगवानभक्त अर्यालले जानकारी दिनुभयो ।

सम्पूर्ण शैक्षिक संस्था, बैंक तथा वित्तीय संस्था, गैरसरकारी संस्था, होटल तथा रेष्टुरेण्ट, निजी तथा सार्वजनिक सवारी साधनसमेत पूर्ण रुपमा बन्द गर्न भनिएको छ ।

शुक्रबार राती १२ बजेदेखि कात्तिक १ गते राती १२ बजेसम्म यो लागू हुनेछ । इमर्जेन्सी बाहेक सबै स्वास्थ्य संस्था बन्द हुने अर्यालले बताए। खाद्यन्न पसल भने विहान ६ बजेदेखि ८ बजेसम्म खुल्नेछन् ।

स्वास्थ्य मापदण्ड भने पालना गर्नुपर्ने छ। खाद्यन्न ढुवानी गर्न गाउँपालिकाको अनुमति लिनुपर्नेछ। एम्बुलेन्स चौबीसै घण्टा खुला रहने उनले बताए। समुदायस्तरमा कोरोना संक्रमण बढ्दै गएपछि गाउँपालिका र मातहतका सबै कार्यालय बन्द गरिएको छ ।

म्याग्दी । जिल्लाको बास्कुना गाउँका तिलक गुरुङले एक हप्ताअघि दुई लाख रुपैयाँको सुन्तला पोखरामा बेचे । बास्कुना गाउँभरिमा जति जनाले सुन्तलाखेती गरेका छन्, ती सबैका बोटको फल पोखरा, नारायणगढ र काठमाडौंसम्म पुग्छ । कति किसान त आफ्नै गाडीमा पोखरा लगेर बेच्छन् । तिलक भन्छन्, ‘आफ्नै गाउँमा नबिके पनि बिक्रीको समस्या छैन ।’ बास्कुनाका बासिन्दाले यस वर्षको अहिलेसम्म ३० लाख रुपैयाँभन्दा बढीको सुन्तला बेचे ।

सुन्तलाबाटै स्याङ्जा पुतलीबजारका बोधराज अर्यालको कमाइ ६ लाख भयो । पर्वत बाँसखर्कका किसानका सुन्तलाबोटमा पोहोरभन्दा यसपालि धेरै फल लागेको थियो । बेच्न भने कुनै समस्या भएन, सुन्तला पोखरा, बुटवल र नारायणगढ पुग्यो । बाँसखर्क, सलिजा, देउपुर, तिलहार, कुर्घा, लिमीठाना, पाङराङ, त्रिवेणी, बेहुलीबास, सरौखोला गाविस पर्वतमा सुन्तलाका पकेट क्षेत्र हुन् ।

बितेको वर्ष चार हजार पाँच सय टन सुन्तला फलेको यहाँ यसपालि पाँच हजार पाँच सय टन पुग्ने अनुमान जिल्ला कृषि विकास कार्यालयको छ । स्याङ्जाबाट पोहोर २६ करोड १६ लाख रुपैयाँको सुन्तला बजार गएको थियो । यो कमाइ यसपालि बढेर ३५ करोड ६५ लाख रुपैयाँ पुग्ने अनुमान गरिएको कृषि योजना अधिकृत तिलक जिसीले बताए । ‘यो जिल्लामा यसपालि सुन्तला उत्पादन १३ प्रतिशत वृद्धि भएको अनुमान छ’, उनले भने, ‘११ हजार पाँच सय टन उत्पादन भएको अनुमान गरेका छौं ।’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *