विश्वले भुल्न नसक्ने घटना : २,९९६ जना मानिसको मृत्यु, ६ हजार बढी घाईते

अन्तरास्ट्रिय

काठमाडौं । सेप्टेम्बर ११ अर्थात ९/११ घटना भएको आज ठीक २० वर्ष पुगेको छ ।११ सेप्टेम्बर, २००१ मा संयुक्त राज्य अमेरिकामाथि इस्लामिक चरमपन्थी समूह अल–कायदाले चार समन्वित चरमपन्थी कारबाही गरेको थियो । ९/११ त्यसैको एक शृङ्खला थियो ।

सो घटनामा २,९९६ जना मानिसको निधन भएको थियो भने ६,००० भन्दा धेरै जना घाइते भएका थिए । कम्तीमा १० अरब डलरको आधारभूत संरचना र सम्पत्ति क्षतिको अनुमान गरिएको थियो ।

९/११ पछि पनि केही व्यक्तिहरू क्यान्सर र श्वसन रोगहरूको कारणले ज्यान गुमाउन बाध्य भएका थिए । चार प्रमुख हवाई जहाज दुई प्रमुख अमेरिकी यात्री वायु वाहक (युनाइटेड एयरलाइन्स र अमेरिकन एयरलाइन्स) द्वारा संचालित, जो सबै संयुक्त राज्य अमेरिका को पूर्वोत्तर भागमा क्यालिफोर्नियाको लागि संयुक्त हवाईअड्डाबाट उडेका थिए ।

तर ति विमानहरु अल–कायदाद्वारा आफ्नो हातमा लिइएको थियो । दुई विमानहरू, अमेरिकी एयरलाइन्स फ्लाइट ११ र संयुक्त एयरलाइन्स फ्लाइट १७५, क्रमशः लोअर म्यानहट्टनमा विश्व व्यापार केन्द्र परिसरको उत्तर र दक्षिण टावरहरूमा ठोक्किए, एक घन्टा ४२ मिनेट भित्र, ११० तले दुवै टावरहरू ध्वस्त हुन पुगे ।

अवशेष र आगोको परिणामस्वरूप विश्व व्यापार केन्द्र परिसरको सबै अन्य भवनहरूको आंशिक वा पूर्ण क्षतिको कारण बन्यो । ४७ तले ७ विश्व व्यापार केन्द्र टावर समेत साथै दस अन्य ठूला संरचनाहरूमा पनि ठूलो क्षति पुग्यो ।

तेस्रो विमान, अमेरिकन एयरलाइन्स फ्लाइट ७७, भर्जिनिया, आर्लिंगटन काउन्टीमा अमेरिकी सैन्य बलको प्रतीक, संयुक्त राज्य अमेरिका डिफेन्स डिपार्टमेन्टको मुख्यालय पेन्टागनमा दुर्घटनाग्रस्त भएको थियो, जसले गर्दा भवनको पश्चिमी भागमा आंशिक क्षति भयो ।

चौथो विमान, संयुक्त एयरलाइन्स फ्लाइट ९३, प्रारम्भिक वासिंटन, डीसी तिर गयो, तर जब यात्रुहरूले सो समुहका व्यक्तिहरुमाथि जाइलागे, श्यान्क्सले, पेंसिल्भेनियाको नजिकै स्टियोटोकेक टाउनसिपमा एक क्षेत्रमा दुर्घटनाग्रस्त भयो ।

३४० जना अग्नी नियन्त्रक र ७२ जना सुरक्षा अधिकारी पनि उक्त घटनामा ज्यान गुमाउन बाध्य भएका थिए । त्यस घटनालाई संयुक्त राज्य अमेरिकाको इतिहासमा अग्नि नियन्त्रक र कानून प्रवर्तन अधिकारीहरूको लागि सबैभन्दा ठूलो दुर्घटना मान्ने गरिएको छ ।

त्यसपछि नै अमेरिका अल–कायदालाई समाप्त पार्न अफगानिस्तान आएको थियो । तर २० वर्षपछि अमेरिका अफगानिस्तानबाट फर्केको छ । सो घटनामा संलग्न भनिएका अल–कायदा प्रमुख ओसामा विन लादेनलाई अमेरिकाले २ मे २०११ मा यो दुनियाँबाट विदा गरेको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *