सरकारद्वारा एमसिसी पास गर्ने तयारी: हाई अ’लर्टमा रहन सुरक्षा निकायलाई निर्देशन

समाचार

सरकारले अमेरिकी सहायता परियोजना मिलेनियम च्यालेन्ज क’र्पोरेसन ९एमसिसी० जसरी पनि संसद्बबाट अनुमोदन गराउने तयारी था’लेपछि गृह मन्त्रालयले सुरक्षा निकायलाई ‘हाई अ’लर्ट’ मा रहन निर्देशन दिएको छ।

संसद्मा एमसिसी अनुमोदनका लागि पेस भएपछि देशव्यापी आ’न्दो’लन च’र्किने सम्भावनालाई ध्यानमा राखेर मन्त्रालयले चारवटै सुरक्षा निकायलाई यस्तो निर्देशन दिएको हो। ‘सामान्य अवस्थाबाहेक केही समस्या आउन सक्छ। यो महिनाभरि नै हा’ई अ’लर्टमा रहनु, अहिले एमसिसीवि’रुद्ध आ’न्दो’लन भइरहेको छ, भारतवि’रोधी आ’न्दोलन पनि च’र्कन सक्छ।

यी विषयलाई ध्यानमा राखेर सु’रक्षा अवस्था म’जबुत बनाउनु भन्ने निर्देशन छ’, उच्च सु’रक्षा स्रोतले भन्यो, ‘सुरक्षा नि’काय सधैं नै (२४ सै घण्टा) हाई अ’लर्ट रहन्छ तर पनि विशेष अवस्था आउन सक्छ भनिएको छ।’ एमसिसीका विषयमा सरकारी अधिकारीसँग छलफल गर्न एमसिसी उपाध्यक्ष फतिमा सुमार मंगलबार काठमाडौं आउँदैछिन्।

सरकारले सु’रक्षा निका’यलाई हाई अ’लर्टमा मात्रै राखेको छैन, विज्ञप्ति जारी गरेर एमसिसी र भारतको वि’रोध नगर्न अपिल गरेको छ। ५० करोड अमेरिकी डलरको एमसिसी परियोजना नेपालमा लागु गर्ने विषयमा नेपाल सरकारसँग सन् २०१७ मा सम्झौता भए पनि संसद्बाट अनुमोदन हुन नसकेका बेला उपाध्यक्ष सुमारको नेपाल भ्रमण हुन लागेको हो।

सुमारले प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा, प्रमुख प्र’तिपक्षी दलका नेता तथा नेकपा एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओली, नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल, नेकपा (एकीकृत समाजवादी) का अध्यक्ष माधवकुमार नेपाललगायतसँग भेटेर एमसिसी सं’सद्बाट अनुमोदन गरी कार्यान्वयनमा लैजान आग्रह गर्नेछिन्।

‘एमसिसी उपाध्यक्ष सुमार नेपाल आउने र त्यसकै भोलिपल्ट संसद् अधिवेशन बो’लाउनुमा पनि अर्थ रहेको छ। सुरक्षा अवस्था कडा राख्न निर्देशन आउनुले पनि एमसिसी संसद्मा टे’बुल हुने संकेत छ’, सुरक्षा निकायका एक अधिकारीले भने। यो समाचार नागरिक दैनिकमा छ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *